Obrázky

Nový
Ze souboru...
Vlastnosti
Vysoké rozlišení
Sbírka s popisky
Posuvný obrázek...
OCR

Editace obrázku

Po vložení nového obrázku, resp. obrázku z existujícího souboru, jej můžete následně zobrazit, nebo editovat.
Malování umožňuje pracovat s průhledností. Neumožňuje měnit velikost obrázku.
Tečka vlevo nahoře znázorňuje tloušťku čáry při kreslení. Posuvník vedle ní tuto tloušťku nastavuje. Napravo od posuvníku je tlačítko, kterým se zadává barva kreslení.
Význam dalších tlačítek je tento:
Nastavuje barvu podle barvy bodu, na který je kliknuto.
Kreslí.
Zprůhledňuje.
Při kliknutí do obrázku zobrazí dialog na výběr barvy, v němž je nastavena barva toho bodu, na který bylo kliknuto. Když je v tomto dialogu vybrána jiná barva a stisknuto OK, změní se všude v celém obrázku ona původní barva na tu novou vybranou.
Vyplní souvislou oblast kolem bodu, na který je kliknuto. Oblast je určena tím, že má podobnou barvu jako ten bod, na který je kliknuto.
Zmenší obrázek, jak je zde v editoru zobrazený. Skutečná velikost obrázku však zůstává stejná.
Zvětší obrázek, jak je zde v editoru zobrazený. Skutečná velikost obrázku však zůstává stejná.
Zrcadlově převrátí obrázek vodorovně.
Zrcadlově převrátí obrázek svisle.
Otočí obrázek o 90° doprava.
Dalším tlačítkem lze předvybrat oblast, na kterou se má obrázek oříznout, a dalším tlačítkem oříznutí dokončit.
Tlačítko Uložit obrázek uloží.

Vlastnosti obrázku

Vlastnosti obrázku lze editovat kliknutím pravým tlačítkem na obrázek a zvolením položky Vlastnosti.
Je umožněno nastavit pozici, rozměry (šířku/výšku – pomocí checkboxu "Zachovat poměry stran" lze proporcionálně svázat), úhel, vrstvu a odkaz na zdrojový soubor na disku.

Obrázky s vysokým rozlišením

Pokud je do titulu vložen velký obrázek, pak jsou jeho rozměry automaticky zmenšeny na maximálně velikost stránky publikace. Např. obrázek v rozlišení 1600x1200 bodů je při vložení do publikace s rozměry stránky 800x600 bodů zmenšen na 800x600.
Další podobná korekce je prováděna se všemi vloženými obrázky během procesu publikace titulu.
Pokud je požadováno umístit do publikace velký obrázek bez ztráty kvality, např. z důvodu požadavku na jeho velká zvětšení, pak je možné dosáhnout takového chování přes Vlastnosti. Soubor obrázku splňující pojmenování highres_NNN_page_NNN.png, kde NNN je číslo (např. 001, 002 ap.), je z převzorkování obrázků vynechán.

Sbírka s popisky

Spuštění
Výběr obrázků
Konfigurace kolekce

Spuštění

Vložení sbírky s popisky lze vyvolat pomocí kontextového menu (pravé tl. myši), případně z hlavního menu.

Výběr obrázků

Objeví se dialog s tlačítky Ano Ne. Stiskem tlačítka Ne lze akci ukončit. Po stisku tlačítka Ano proces vytváření kolekce pokračuje oknem na výběr souborů s obrázky. Souborů lze vybrat víc pomocí klávesy Ctrl nebo pomocí klávesy Shift.

Konfigurace kolekce

Po vybrání obrázků dojde k jejich uspořádání do řádků a k zobrazení okna. Může se stát, že je obrázky potřeba zmenšit, aby se všechny na jednu stránku vešly. V takovém případě dojde k jejich zmenšení automaticky přednastavením parametrů, které budou popsány níže.
Dialog umožňuje přidat k obrázkům popisky, zadat velikost mezer mezi obrázky a rozměry omezující velikost obrázků. Pravá část okna je náhledem, jak budou obrázky a popisky umístěny na stránku. Levá část začíná nápisem informuljícím o celkovém počtu vložených obrázků. Když následující úpravy (například napsání popisku) způsobí, že se obrázky na stánku nevejdou, zobrazí se červený nápis NEVEJDE SE - viz následující obrázek.
Levá část okna pokračuje nastavitelnými parametry omezujícími velikost. Aby nápis NEVEJDE SE zmizel, je potřeba hodnotu jednoho nebo více těchto parametrů zmenšit. Omezení daná těmito parametry platí jednotně pro všechny obrázky. Teprve po vytvoření stránky stiskem tlačítka OK lze už na samotné stránce provádět individuální modifikace velikostí jednotlivých obrázků.
Požadovaná výška a Požadovaná šířka jsou rozměry obrázku, z nichž pouze jeden může být překročen. Maximální výška a Maximální šířka nejsou nikdy překročeny. Velikost každého obrázku je stanovena tak, aby byla co největší při zachování těchto čtyř omezení. Obrázky nejsou zvětšovány nad svoji původní velikost.
Vertikální mezera je mezera mezi řádky. Horizontální mezera je mezera mezi obrázky na řádku.
V poli Popisek se edituje popisek obrázku, který je myší označen v pravé části okna.
Tlačítkem Písmo se nastavují parametry písma, kterým jsou popisky napsány. Toto nastavení platí jednotně pro všechny popisky.
Zaškrtávací políčko Rychlejší překreslování je vhodné zaškrtnout tehdy, když se pravá část okna aktualizuje pomalu, například kvůli tomu, že obsahuje velké množství obrázků. Zaškrtnutí tohoto políčka nemá žádný vliv na výslednou kvalitu obrázků na stránce.

Posuvný obrázek

Umožňuje do stránky vložit obrázek, který lze v zadaném výřezu zvětšovat/zmenšovat a posouvat tažením myší (drag&drop). Vhodné např. pro časové osy.
Ve vlastnostech posuvného obrázku lze vynutit zobrazení vodorovného a svislého posuvníku. Je také možné editovat skript, který se spustí při poklepání do posuvného obrázku.
V posuvném obrázku lze definovat obrázkové mapy. Pokud si uživatel přeje posouvat obrázkem, který má obrázkové mapy, pak může vypnout akce pomocí odp. nástroje v nástrojové liště.
Každý obyčejný obrázek lze přepnout na posuvný přes kontextové menu obrázku.

OCR

Po zvolení Vložit > Obrázek > OCR je třeba ve scéně označit tažením oblast pro novou OCR položku. Jde o čistý orámovaný obrázek, do kterého je možné psát text volným tahem a tento poté převádět na rozpoznaný textový řetězec.
Rozpoznání je provedeno při kliknutí na šipku, která se objevuje v pravém horním rohu položky po najetí myší. Rozpoznaný text lze následně zpracovávat pomocí skriptovacích operací q.getLastOCRText(), q.getLastOCRNumbers(). Ve vlastnostech OCR položky je také možné nastavit ID skriptu, který se vykoná po provedení rozpoznání textu.